Dvě města proslavená svou krásou spojila tradice svatého Jana Nepomuckého. Květnových oslav 280. výročí kanonizace našeho zemského patrona se zúčastnili také gondolieri z Benátek. To Češi jim připomněli patrona, na kterého pozapomněli. Nově restaurovanou italskou sochu českého světce požehnal v říjnu v Benátkách kardinál Miloslav Vlk.
Sochu objevil jezuita
Kult svatého Jana Nepomuckého je nerozlučně spjatý s českým barokním uměním. Svatojánské sochy patří k typickým atributům české krajiny. Najdeme je zejména na mostech, nejznámější je samozřejmě sv. Jan Nepomucký z Karlova mostu. Se stovkami kostelů a kaplí zasvěcených sv. Janu Nepomuckému se setkáváme nejen u nás, ale i v zahraničí. Kult Jana Nepomuckého se díky jezuitským misiím rozšířil téměř po celém světě. Jen v Evropě najdeme přes sedm tisíc mostů s jeho sochou a celkový počet jeho vyobrazení ve světě přesahuje šedesát tisíc.
Sv. Jan Nepomucký není pouze hlavním patronem Čech, je také jedním ze čtyř patronů Benátek, vedle svatého Marka, Theodora a Rocha. Patrona gondolieru připomíná socha u kostela sv. Lucie na soutoku benátského Canal Grande a Canal Canna-regio. Účastníci největšího tradičního závodu gondol zvaného Regatta Storica se u sochy Jana Nepomuckého každoročně otáčejí, a přitom netušili, o koho se jedná.
Na zdevastovanou a polo-zapomenutou sochu upozornil dokumentární film Otakara Schmidta, Jany Studničkové a jezuity patera Miroslava Herolda Nejznámější Čech - Jan Nepomucký, světec s pěti hvězdami. Při natáčení se u sochy modlili za společné vyplutí na lodi zvané Evropská unie. Před dvěma lety o Vánocích film vysílala Česká televize a letos vychází na DVD.
Impuls přišel z Prahy
Oslavy kulatého výročí svatořečení Jana Nepomuckého v Praze byly výjimečné. Po dvou stech letech se pod Karlovým mostem opět pořádaly vodní svatojánské oslavy jako v době baroka. Jejich součástí se stal koncert na hladině Vltavy, ohňostroj a výstava věnovaná baroknímu světci. Benátské gondoliery i s Quatro-desonou, největší gondolou na světě, pozval do Prahy ředitel muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman. Pražských oslav se zúčastnil i benátský radní pro turistiku a kulturu August Salvadoři, který také rozhodl, že vzácná socha Giovanniho Marii Morlaitera, bude opravena. Na obnově se podíleli i pražští restaurátoři.
Slavnostní požehnání nově zrestaurované sochy 25. října v Benátkách se stalo novým začátkem vzájemné spolupráce a přátelství mezi Prahou a Benátkami. Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk se při té příležitosti setkal s představiteli města a kraje Veneta včetně starosty Massima Cacciariho a patriarchy Benátek. Štáb televize NOE ho doprovázel i na projížďce po benátských kanálech.
Návštěva vyvrcholila slavnostním žehnáním sochy. Je potěšující, že němý svědek našich dějin, napomáhá k dobrým vztahům a přátelským gestům napříč národy - pomáhá stavět mosty. Jeho život z víry a mučednická smrt tak přinášejí i dnes dobré ovoce.
SV. JAN NEPOMUCKÝ (nar. 1340-1350 a zemřel 20. března 1393). Generální vikář pražské arcidiecéze a mučedník katolické církve, jeden z českých zemských patronů, byl umučen kvůli sporu mezi králem Václavem IV a arcibiskupem Janem z Jen-štejna. Jeho tělo bylo hozeno do Vltavy z Karlova mostu. Úcta ke sv. Janu Nepomuckému se v českých zemích šířila již v době před jeho kanonizací. Za zemského patrona začal být považován kolem roku 1600. Za svatého byl papežem Benediktem XIII. prohlášen 19. března roku 1729.
Jana Šilhavá
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.